חשיבות האבחון עבור מטופלים ילדים

ישנה חשיבות עצומה בעיני לאיתור מדוייק ככל האפשר של האתגרים בחייהם של ילדים והמקורות להם. ישנם מספר אבחונים נפוצים שתכליתם לקבל אינדיקציה על קשיים נפשיים, על לקויות למידה, על בעית קשב וריכוז וכדומה. אבחון חשוב הוא האבחון הפסיכודידקטי שנעשה על ידי פסיכולוגיים ומאבחנים דידקטיים. הוא נותן תמונה על היכולות הרגשיות והקוגניטיביות של הילד. אבחונים אחרים נעשים על ידי מרפאים בעיסוק וקלינאי תקשורת. אלה יכולים לקבוע, למשל, אם יש קושי גרפו מוטורי משמעותי או האם גמגום הוא על רקע אורגני או רגשי. מבחן טובה הוא מבחן חשוב נוסף, שמזהה קושי בקשב וריכוז. ניתן להיוועץ איתי לגבי סוג האבחון שמתאים לצרכי הילד שלכם.
חלק מהילדים שמגיעים אלי סובלים מקושי רגשי שהוא סימפטום משני לבעיה אחרת שלא אותרה או אינה מטופלת כראוי. ילד שמתקשה מאוד בלימודים, בגלל לקות לימודית שלא זוהתה ולא טופלה, יגיע אלי עם דימוי עצמי שלילי, תחושת דחייה ותיוג כעצלן או טיפש. שיקום מוצלח של הדימוי העצמי בטיפול ביבליותרפי יקרה כשסביבת החיים של הילד (בעיקר ההורים והמורים) תכיר בקושי הלימודי ותעניק לו הקלות ותמיכה מתאימה. דוגמא מקבילה היא של ילדים עם קשיי קשב וריכוז או ויסות חושי, שמגיעים אלי עם התווית של 'ילדים מופרעים' ועם תחושת מסוגלות נמוכה ומוטיבציה נמוכה ללמידה, למרות יכולות גבוהות. גם במקרים האלה חשוב לאבחן במדויק ולבנות לילד סביבה לימודית – חברתית מותאמת או טיפול שיאפשרו לו למצות את היכולות שלו ולא לצבור תסכולים יום יומיים.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.


+ ארבע = 9

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>